SEOTeknik SEO
Trend

301 Yönlendirmesi Zararlı Mı?

301 yönlendirmeleri çoğu zaman, eski sayfayı yenisine taşıdığımızda, Google Örümceklerini ve kullanıcıları, doğru sayfaya yönlendirmek için kullanılır. Elbette kulağa çok hoş gelen bir yöntem. Peki 301 yönlendirmesi zararlı mı? 301 yönlendirmeleri teknik olarak biraz daha detaylandırdıktan sonra, bu soruyu cevaplayacağım. Hemen başlayalım!

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirmesi, 3xx response code (yanıt kodu) içinde yer alır. 301 yönlendirmesinin amacı, etkisini kaybetmiş ya da silinmiş bir sayfanın yeni bir bağlantıya yönlendirilmesidir. Bu sayede, bir kullanıcı ya da bir örümcek, eski bağlantıyı ziyaret etmek istediğinde, yeni bağlantıya otomatik olarak yönlendirilecektir.

Neden 301 Yönlendirmesine İhtiyaç Duyarız?

Bir web sayfasını sildiğinizde, kullanıcı ya da bir örümcek o sayfaya giremez. Olmayan bir sayfa, yanıt olarak 404 vereceği için size bir kayıp yaratabilir. Bu organik arama sonuçlarındaki bir bağlantı da olabilir, sosyal medyada gündem olmuş bir bağlantı da olabilir.

Silinmiş ya da etkisini kaybetmiş sayfalara gelen istekleri yönetmek için 301/302 yönlendirmesine ihtiyaç duyarız. Bu sayede, gelen trafiği, etkisiz bir trafik olmaktan, zengin bir ziyaretçiye dönüştürebiliriz.

301 Yönlendirmesi Zararlı Mı?

Yazının bu bölümünde 301 demek yerine 3xx demeyi tercih edeceğim. Çünkü 302 durum kodu da bir yönlendirme olduğundan, yanlış anlaşılmasını istemem.

3xx durum kodları, kullanıldığında sürekli takip edilmesi gereken bir yöntemdir. Zira, Google aranma sonuçlarında, eski sayfa yerine yeni sayfanın gözükmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir. Bu durumda 3xx yönlendirmesinin aktif kalması gerekir. Google aranma sonuçlarından, eski sayfa tamamen kalkıp yenisi geldiğinde, bu sefer 3xx yönlendirmesine ihtiyaç duymayız.

3xx Bağlantısını iptal etmeden önce, eski sayfa URL’nize gelen iç bağlantılarınızı kontrol edin. İç bağlantıların tamamını, yeni bağlantınıza yönlendirdiğinize emin olun.
Önemli: Eski bağlantınıza gelen, önemli backlinkler varsa, bu durumda 3xx bağlantılarını iptal etmemelisiniz. 3xx yönlendirmesini iptal ederseniz, backlink 404’e düşeceğinden, değerini kaybedecektir.

Çok fazla yönlendirme içeren web sayfaları, tarama bütçesini düşürebilir, kullanıcı deneyimini zayıflatabilir ve sayfa hızını düşürebilir. Bu nedenle, web sitenize ait tüm alt sayfalarının, mümkün olduğunca 200 OK ile yanıtlanmasına özen gösterin.

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

3 Yorum

 1. Merhaba, öncelikle faydalı bir içeriği bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Bir sitemde ben de 15 sayfama 301 yönlendirmesi yaptım. Şuan Google sonuçlarında hâla eskisi görünüyor. Google gibi getir yapsam eski url adresi sonuçlarda yenisiyle değişir mi acaba? Çok teşekkür ederim.

  1. Merhabalar, ilginiz içi çok saolun.

   Arama sonuçlarında eski url ve eski metalarınız gözüküyorsa ve tıkladığınızda eski url e ya da bir 404 sayfasına gidiyorsa, yapmanız gereken işlem 301 yönlendirmesini kontrol etmektir.

   301 yönlendirmesini doğru yaptığınızdan eminseniz ve yönlendirme başarılıysa, Google aranma sonuçlarına yansıması bir kaç haftayı bulabilir. Bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Fakat yine de bir probleminiz varsa, [email protected] epostası ile benimle iletişime geçebilirsiniz.

   Sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu