Teknik SEO

500 Internal Server Hatası (Çözüldü)

500 Internal Server hatası, özellikle wordpress kullanıcıları için önplana çıkan hatalardan birisidir. Bu hatanın belli başlı sebepleri bulunuyor. Bu sebepleri inceleyerek, web sitenizin, neden http 500 hatası verdiğini anlayabilirsiniz.

Bilgi Bir SEO blogunda, neden bu makale yer alıyor diye düşünebilirsiniz. HTTP durum kodları, teknik seo bölümünde incelenir. Sunucu ile GoogleBot arasında bir response olduğundan, sunucunun verdiği cevaplara, HTTP Durum kodu denir.
500 Internal server error hatası, çoğu zaman karşımıza farklı şekillerde çıkabilir. Ancak, yanıt kodu yani (500)’ün olması Server error olduğunu anlamanız için yeterlidir. Karşınıza çıkabilecek 500 error tipleri aşağıda yer almaktadır.
HTTP 500, Internal Server Error, Temporary Error, 500 Error, HTTP Error 500
gibi hatalar ile de karşılaşabilirsiniz.

500 Internal Server Hatasının Sebepleri Nelerdir?

  1. Htaccess SYNTAX’ında olan bir hata
  2. PHP Limitlerinin yetersiz gelmesi
  3. PHP Sürümü ile uyuşmayan bir eklenti/tema kısacası kod..
  4. Ziyaretçi yoğunluğundan kaynaklı, yetersiz kaynaklar.

 

Eğer 500 Internal Server error hatası alıyorsanız, %90 ihtimalle yukardaki nedenlerden kaynaklı alıyorsunuz demektir.

1 numaralı nedeni test etmek için, öncelikle mevcut .htaccess dosyanızı yedekleyin. Daha sonra, sunucudaki .htaccess dosyasına girin ve içindeki kodları silin. Son olarak, aşağıdaki kodu ekleyin ve kaydedin. Problemin çözülmemesi durumunda, yedek aldığınız .htaccess dosyasını geri yükleyebilirsiniz.

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteRule .* - [E=HTTP_AUTHORIZATION:%{HTTP:Authorization}]
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

2 numaralı nedeni test etmek için, sunucunuza bağlanın, ve ana dizindeki wp-config.php dosyasını açın. Aşağıdaki komutu sitenin herhangi bir bölümüne ekleyin. Eklemeden önce wp-config.php dosyasını yedeklemeyi unutmayınız.

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

3 numaralı seçenek, genellikle otomatik güncellemeden kaynaklı olmaktadır. Güncellenen bir eklenti ile, mevcut php versiyonunuz uyumsuz olabiliyor. Bu hatayı incelemek için, /wp-content/klasörüne giriş yapın. Plugins klasörünün ismini plugin olarak değiştirin ve admin panelinize giriş yapmayı deneyin.

Bu işlemden sonra admin paneline giriş yapabiliyorsanız, eklenti kaynaklı bir problemle karşı karşıyasınız. Hangi eklentinin problem yarattığını çözmek için, Plugin olarak değiştirdiğiniz klasörü, tekrardan eski haline, yani Plugins olarak güncelleyin. FTP üzerinden Plugins klasörüne giriş yapın. Mevcut tüm eklenti klasörlerini, el ile teker teker değiştirin.

Örneğin: Akismet eklentisine ait akismet klasör ismini akismets olarak güncelleyin. İsmini değiştirdiğiniz eklenti, pasif duruma geçeceği için, web siteniz açıldığında, hangi eklentinin 500 ınternal server error hatasına sebebiyet verdiğini anlayabilirsiniz.

500 internal server hatası

500 Internal Server Hatası – Yetersiz Kaynaklar

4- Muhtemelen paylaşımlı bir hosting kullanıyorsunuz ve kullandığınız hosting paketinin bellek ve işlemci güç limitleri düşük. Ancak bundan tam olarak emin olmak için, öncelikle hosting kontrol paneline giriş yapmanız gerekmektedir.

Cpanel için, web sitenizin harcadığı kaynak kullanımları, sağ alanda yer almaktadır. Bu alandaki kaynak kullanımları anlık (1 dakika gecikmeli) olarak gözükmektedir. Örnek için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

denizisik.net sitesi için, şuan ki kullanım bu şekildedir. Ortalama kaynak kullanımı için daha iyi bir örnek vermek isterdim ancak şuan ki sistem çok stabil çalışıyor.😊

Kafanız karışmasın diye bu bölümü birazcık toparlamak istiyorum. Yukarıdaki verilere göre;

  • CPU Kullanımınız %75’in üstündeyse
  • Memory Usage 1GB ya da daha altındaysa
  • Memory Usage %75’i aşıyorsa

Hosting paketinizi değiştirmeniz gerekebilir. Eğer problemin tam olarak hosting paketinden kaynaklandığından emin değilseniz, hosting firmanız ile iletişime geçip, kendilerine sorabilirsiniz.

Hosting firmanızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, sizler için güzel bir kuponum var. Türkiye’nin en yüksek kaynak limitlerini ve en iyi performansını garanti eden, CENUTA üzerinden alacağınız, Wordpress Hosting ve Limitsiz hosting paketlerinde kullanabileceğiniz, %20 İndirim kuponu aldım. Bu kupon kodu ile 8GB Ram’e kadar hosting alabilirsiniz. 😍

VH12GU59QVSY Limitsiz hosting paketlerinde geçerli %20 indirim..

RACPKT44B78B Wordpress hosting paketlerinde geçerli %20 indirim..

 

Probleminiz Devam Ederse Probleminiz devam ederse, benimle [email protected] üzerinden iletişime geçerseniz, ücretsiz olarak problemi tespit etmenize yardımcı olabilirim.

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu