Teknik SEO

Adsense Reklamları Siteyi Yavaşlatır Mı?

İnternet üzerinden yayın yapan bir çok kullanıcı, para kazanmak için Adsense’i tercih ediyor. Peki adsense reklamları site hızını etkiliyor mu? İşte bazı detaylarıyla adsense reklamlarının site üzerindeki etkisi.

Adsense Reklamları Siteyi Yavaşlatır Mı?

Adsense reklam yerleşimi, Google sunucularına gönderilen bir istek ile birlikte yapılır. Reklamlar Google sunucuları üzerinden yayınlandığı için mecburen bir outsource link barındırılır. Bu dosya, bir javascript dosyasıdır. Javascript dosyası boyutu, minimize tutulsa bile site hızına negatif yönde etkisi vardır.

Adsense reklamları site yüklenme süresini arttırıyor. Ancak bu durum, tarama tarafında bir problem yaratmıyor diyebiliriz.

SEO İçin Adsense Reklamları

Adsense reklamları site hızını olumsuz yönde etkiliyor demiştim. Peki adsense reklamlarını siteden kaldırmalı mıyım? Eğer adsense reklamlarını yerleştirmiş ve hiç para kazanamıyorsanız adsense reklamlarını kaldırmanızı tavsiye ederim. Ancak adsense üzerinden gelir elde ediyorsanız, hız iyileştirmesi için farklı çözümler üretmelisiniz.

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

Bir Yorum

  1. Adsense Google ın hizmetiyken nasıl yavaşlatabiliyor ki? Burada adsense mi suçlu yoksa biz iyi optimize edemediğimiz için mi suçluyuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu