Search ConsoleSEOTeknik SEO
Trend

Backlink Nedir?

Backlink, bir siteden başka bir siteye verilen linke denir. Backlink’in en kısa tanımı budur. Arama motoru optimizasyonu tarafında backlinki, Dış SEO kriteri olarak konumlayabiliriz. Gelen bağlantılar bir metin ya da görsel olabilir.

Dofollow Backlink Ve Nofollow Backlinkler Hakkında

Backlinkler kendi içerisinde ikiye ayrılırlar. Takip edilebilir linklere (Do-Follow), takip edilemeyen linklere nofollow link denir. Takip edilebilir ve edilemez linkler SEO için farklı değerler taşır. Takip edilebilir bağlantılar karşı siteye bir puan verirken takip edilemeyen bağlantılar herhangi bir katkı sağlamaz, ancak takip edilemeyen linklere çok fazla tıklama geldiğinde takip edilemeyen bağlantılarında değeri mevcuttur.

Bu nedenle tanıtım yazısı ya da banner reklamı alırken mutlaka linkin takip edilebilir olup olmadığını inceleyin. Takip edilebilir ve edilemez linkler arasında fiyat değişikliği olabilir. Buna karşın sen o tarafında daha fazla performans alabilmek için mümkün olduğunca takip edilebilir yani Dofollow Backlinkler almalısınız.

Nofollow Backlinkler Etkili Mi?

Hiç haberiniz olmadan size verilen doğal ama takip edilmeyen bağlantılar da size katkı sağlayabilir. Yazıyı yazan kişi tarafından esinlendiğiniz için sizin kaynak gösterilmeniz, size doğal bir backlink katkısı sağlamaktadır.

 

Backlink Reddetme Aracı | 4 Soruda Disavow Tools

 Backlink Sorgulama

Backlinkleri kontrol etmek için bir çok araç bulunuyor bunlardan birisi de Google search konsol. Çok güncel ve detaylı bilgiler sunmayan search konsol ücretsiz olarak başvurabileceğimiz ilk araç. Bunların yanında Ahrefs aracı da ücretli olarak kolay ve detaylı bilgi takibi yapabileceğimiz en iddialı Backlink Sorgulama araçlarıdan birisi.

Dofollow Link Verme Kodu

<a href=”https://denizisik.net/seo/” rel=”dofollow”>SEO</a>

yukardaki kodu kendinize göre revize ederek kullanabilirsiniz.

 

Nofollow Link Verme Kodu

<a href=”https://denizisik.net/seo/” rel=”nofollow”>SEO</a>

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu