Search Console
Trend

Gönderilen URL Noindex İşaretli Hatası Çözümü

Merhaba, kapsam hatası olarak karşılaştığımız en popüler hatalardan birisi de Gönderilen URL noindex işaretli hatasıdır. Bu makalemde sizin için bu hatanın nedeni ve çözümünü anlatmış olacağım. Eğer bu anlattıklarıma rağmen problemi gideremiyorsanız, [email protected] adresine mail atarsanız, problemi sizinle birlikte incelemek ve çözüme kavuşturmak isterim.

Gönderilen Url Noindex İşaretli Hatası Nedir?

Bu hata, Search Console‘un Kapsam bölümünde karşımıza çıkan, bir çok kişinin de canını sıkan hatalardan birisidir. Bu hata çözümlenmediğinde ciddi hit kaybına yol açabilir. O nedenle, hızlı bir şekilde çözüm üretmemiz gerekir.

Bu Hatanın Sebebi Nedir?

Bu hata ile karşılaşmanızın nedeni, meta robots ve site haritası arasındaki koordinasyon problemidir. Biraz daha anlaşılır bir hale getirmek için aşağıdaki örnekleri veriyorum. Lütfen inceleyin.

Bu Problemle Hangi Durumlarda Karşılaşırım?

  • Eğer URL noindex ise, ama site haritasında yer alıyorsa

Bu hata ile karşılaşırsınız.


Gönderilen URL Noindex İşaretli Hatası Çözümü

Bu hatayı çözmek için, seçebileceğiniz bazı opsiyonları aşağıda listeledim.

  • Noindex olarak işaretlenmiş URL’i index olarak güncelleyebilirsiniz ya da
  • Noindex olarak işaretli URL’i site haritasından çıkarabilirsiniz.

Hata ile ilgili düzenlemleri yaptığınızda, bunun doğrulunu test etmek için, search console üzerinden canlı test başlatabilirsiniz.

Search Console Canlı Test Nasıl Yapılır?

Yaptığınız değişikliğin doğruluğunu test etmek için bir canlı teste ihtiyacınız var. Çünkü, bu işlemlerin Kapsam bölümüne yansıması haftalar sürebilir! (Ek kaynak : URL Denetleme Aracı – Search Console Yardım (google.com)

Bu testi yapmak için, kapsam hatası aldığınız herhangi bir URL’i URL Denetleme alanına yapıştırmanız gerekmektedir. (Görsel-1)

Url’i yapıştırıp ENTER tuşuna bastıktan sonra, sağ alanda Canlı URL’yi test et butonuna basabilirsiniz. (Görsel-2)

Taramaya izin verildi mi? evet olarak işaretliyse, işlem başarılı :) (Görsel-3)

Bu makalemde sizler için, Gönderilen URL noindex işaretli hatasının nedenini ve çözümünü anlatmış oldum. Yaşadığınız tüm problemler ve sorularınız için kişisel mail adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz. Mail adresim: [email protected]

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

3 Yorum

    1. Selam, test ettiğinizde başarılı bir sonuç alıyorsanız, harika! Yapmanız gereken tek şey, kapsam bölümünden doğrulamayı başlatmak. Bunun düzelmesi, günler, belki de haftalar sürebiliyor. Net bir zaman yok ama çok sürmeyecektir :)

      Sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu