Search Console
Trend

Google URL Kaldırma Aracı Nasıl Kullanılır?

Size ait bir web sitesinde, Google aranma sonuçlarında olmasını istemediğiniz bazı sayfalar olabilir. Bu sayfaların, Google’a hiç eklenmemesi için kullandığımız bazı fonksiyonlar mevcut. Ancak yine de gözünüzden kaçan, indexlenebilir durumdaki bazı sayfaları, tamamen google arama sonuçlarından nasıl kaldırabilirsiniz, yani Google URL Kaldırma Aracı Nasıl Kullanılır? Bundan bahsedeceğim.

Search Console Bağlantısına Sahip Misiniz?

Eski adı ile Webmaster tools, yeni ismi ile Search Console. Eğer web sitenizin, search console bağlantısı yoksa, ilk önce bu adımı tamamlamanız gerekir. Search Console kurulumu için, aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek, kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Rehber: https://seotional.com/seo-egitimi/google-search-console-rehberi/


Bağlantı Halen Dizine Eklenebilir Durumda Mı?

Google, URL Kaldırma Aracı, geçici olarak dizinden kaldırır. Eğer sayfanız, taranabilir ve indexlenebilir durumda ise tekrardan dizine ekleyecektir.

Bu duruma karşı olarak, dizinden kaldırmak istediğiniz sayfayı, noindexable yani dizine eklenme olarak işaretlemeniz gerekmektedir.

Eğer sizin için çok daha kolay olacaksa, robots.txt dosyasına aşağıdaki örnek komutu ekleyerek te bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

https://denizisik.net/img dizinini örnek olarak kabul edelim. Bu durumda robots.txt dosyasına eklemeniz gereken örnek kod aşağıdaki gibidir.

Disallow: /img

Tüm bunları yapmışsanız, ancak emin değilseniz, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak, indexlenebilir durumda olup olmadığını test edebilirsiniz.


Google Geçici URL Kaldırma Aracı

Google URL Kaldırma Aracı kullanımı oldukça basittir. Aşağıdaki bağlantı üzerinden istediğiniz alan adını seçip, URL’i ekleyip, istek gönderiyorsunuz. Daha sonrasında URL, Google arama sonuçlarından geçici olarak kalkacaktır. URL, noindex olarak işaretli ya da disallow ise tekrardan sonuçlara gelmeyecektir.

Search Console URL Kaldırma Aracı: https://search.google.com/search-console/removals?utm_medium=referral&utm_campaign=1663419

google url kaldırma

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu