SEO

Open Graph Nedir?

Open graph kısaca, bir bağlantının ne olduğu hakkında bilgi veren ve sosyal medya kanallarında görünen resimlerdir. Open graph kodları, hedef kitlenizin dikkatini sosyal medyadan çekmek isteyenler için olmazsa olmazlardandır.

Open graph, SEO‘yu etkileyen faktörler arasında değildir. Ancak SEO’yu destekleyen kanallar içinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle reklam veren web siteleri için kesinlikle optimize edilmesi gereken teknik bir konudur.

Open Graph Nasıl Görünüyor?

Open Graph’ı daha iyi kavramanız için, Facebook ve Twitter’da nasıl göründüğüne bakın!

facebook open graph nedir
Facebook Open Graph

 

twitter open graph
twitter open graph

 

Wordpress Open Graph Ayarları Nasıl Yapılır?

Halihazırda kullandığınız bir SEO Eklentisi varsa, bunu kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Düzenlemek istediğiniz sayfa sabit bir sayfa ise Eklenti Ayarlarından, değilse yazı/sayfanın kendi ayarlarından yapmalısınız. İşinizi daha da kolaylaştırmak gerekirse, eğer bir yazının open graph ayarlarını yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz.

Rank Math Open Graph Ayarları

Rank Math’dan bir yazınız ya da sayfanıza ait open graph ayarlarını yapmak istiyorsanız, yazıyı ya da sayfayı düzenle diyerek, yazı içi rank math ayarlarına giriş yapmalısınız. Örnek için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

open graph ayarları nasıl yapılır

 

Yoast Open Graph Ayarları

Yoast SEO Eklentisi’nde bu ayar yine aynı şekildedir. Yazı ya da sayfa ayalarında Sosyal bölümünden düzenleme yapabilirsiniz. Örnek için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

yoast open graph ayarları

 

Open Graph ayarlarını istediğiniz gibi yaptıktan sonra mutlaka facebook debug aracını kullanmanızda fayda var. Bu sayede yeni open graph ayarlarınız hemen güncellenmiş olacaktır.

Facebook Debug

Facebook Debug ile open graph ayarlarını denetleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Yalnızca bağlantıyı yapıştırıp göndermeniz yeterlidir. Open Graph aracına bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu