Teknik SEO

Screaming Frog İle 404 Sayfalarını Tespit Edin

Web sitenizin 404 veren bağlantılarını tespit etmek için, benim favori teknik seo denetim aracım olan, Screaming Frog’u kullanabilirsiniz.

Screaming frog aracını indirmeniz için bir bağlantıyı sizlerle paylaşıyorum. Bu bağlantıyı kullanarak aracı indirebilirsiniz.

SCREAMİNG FROG İNDİRME BAĞLANTISI

Lisans Bu aracı, 500 URL’e kadar ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak aşağıdaki bağlantıyı kullanarak, ücretsiz screaming frog lisansı alabilirsiniz.
1- Screaming Frog aracını indirdikten sonra, taratmak istediğiniz web sitesini, hangi versiyonda açılıyorsa (örneğin https://denizisik.net ya da https://denizisik.net) şeklinde girmelisiniz. Ardından Start butonuna basarak tarama yapmasını sağlamalısınız. Taramanın bittiğinden emin olmak için Crawl %100 yazısını gördüğünüzden emin olun.
2- Tarama işlemi tamamlandıktan sonra, menüde yer alan Response Code bölümüne gelin.  All yazan Filter bölümünden Client Error (4xx)‘i seçin. Bu bölümde 4xx hatası veren sayfaları görebilirsiniz. 4xx içinde 401, 402, 403 ve 404 gibi farklı hata kaynakları yer alabilir. Direkt 404 hataları görüntülemek için, tabloda yer alan Status Code bölümünü takip edin.
[spacing size=”15″]
3- Mevcut 4xx hatalarının çıktısını almak için, Yukarıdaki alanda yer alan Export butonuna basın ve Type bölümünü Excel olarak işaretleyin. Son olarak bilgisayarınıza kaydedin. 👌
[spacing size=”20″]
Ücretsiz olarak Screaming Frog Aracı’nda 500 sayfa tarayabildiğiniz için, 404 sayfalarını bulmanız pek sağlıklı olmayacaktır. Sizlere sınırsız sayfa tarayabilmeniz için bir lisans kodu buldum. Bu kod için Ayhan Karaman’ı ziyaret edin.
[spacing size=”20″]
Daha fazla teknik seo içeriği için isteklerinizi yorumlar bölümünden alabilirim. Sevgiler ve saygılar..[spacing size=”40″]

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu