SEO

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Genellikle XML uzantılı bir dosya türü olan Site haritaları, SEO İçin son derece önemlidir. Site haritasının önemi, özellikle CRAWLING tarafında ortaya çıkmıştır. Bu içeriğin amacı da Site haritası nasıl oluşturulur? ve Yeni oluşturduğumuz bir sayfayı otomatik olarak site haritasına ekleme işlemi nasıl yapılır? Bunu gösterebilmek.

[rtoc_mokuji title=”” title_display=”” heading=”h3″ list_h2_type=”” list_h3_type=”” display=”” frame_design=”” animation=””]

Öncelikle konuya, site haritasının ne olduğuna ve ne işe yaradığını açıklamakla başlayabilirim. Site haritasının amacı, dizine yeni bir sayfa eklendiğinde, bunu botlara kolay bir şekilde göstermek ve bu sayfanın hızlı bir şekilde indexlemesini sağlamaktır.

Google botlarının akıcı bir şekilde internet sitenizde SURF yapabilmesi için, mutlaka temiz ve doğru yapılandırılmış bir site haritası oluşturmanız gerekmektedir. Peki Optimize bir şekilde site haritası nasıl oluşturulur? Gelin birlikte bakalım!

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası oluşturmadan önce kullandığınız web yazılımının ne olduğunu öğrenmelisiniz. Eğer zaten dünyanın en çok kullanılan yazılımlarından birisini, örneğin Wordpress’i kullanıyorsanız işlemler oldukça basittir. Wordpress ya da diğer hazır içerik yönetim sistemleri yerine, içinde dinamik bir site haritası desteği bulunmayan bir yazılım kullanıyorsanız manuel site haritası oluşturma işlemini de sizlere sunacağım. 😍

-Başlayalım..

Wordpress Siteler İçin Site Haritası Oluşturma

Eğer bir wordpress siteniz varsa ilk olarak bir SEO Eklentisi kurabilirsiniz. Site haritası, tüm SEO Eklentilerinde bulunur. Eğer zaten Yoast, Rank math gibi bir seo eklentisine sahipseniz, Eklenti ayarlarından site haritası özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir.

Bu arada, mevcutta bir site haritası olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki değişkenleri denemenizi önerebilirim. Zira sizin bilmediğiniz bir site haritası olabilir. 😅

https://denizisik.net/sitemap.xml

https://denizisik.net/sitemap_index.xml

denizisik.net yerine, size ait alan adını girerek kontrollerinizi sağlayabilirsiniz. Genellikle site haritaları, sitemap.xml ya da sitemap_index.xml olarak isimlendirilir. Ancak farklı şekilde de isimlendirilebileceğini unutmayın !

Eğer bu aşamaya kadar gelip, halen bir site haritası bulamamışsanız, hep birlikte wordpress site haritası oluşturma işlemine göz atalım.

Wordpress Site Haritası Oluşturma Eklentileri

Wordpress’te site haritasını otomatik olarak oluşturmak için kullanabileceğiniz eklentileri sıralıyorum. Aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

 

Yoast SEO, All In One SEO Pack ve Rank Math kapsamlı SEO Eklentileridir. Bu nedenle içerisinde halihazırda Site haritası özelliğini barındırıyor. Zaten bir SEO Eklentisi kullanıyorsanız site haritası özelliğini kullanabilirsiniz.

Manuel Site Haritası Oluşturma

Manuel site haritası oluşturma işlemi, artık hazırlanmış ve yeni sayfa eklenmeyen siteler için ideal bir çözümdür. İster wordpress, isterseniz de özel bir yazılım sahibi olun, manuel site haritası oluşturabilirsiniz.

Manuel site haritası oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı siteleri aşağıda sizler için bıraktım. İncelemenizi rica ederim.😉

 • https://www.xml-sitemaps.com/
 • https://xmlsitemapgenerator.org/sitemap-generator.aspx
 • https://www.mysitemapgenerator.com/

Bu makalemde sizler için manuel ve otomatik olarak site haritası oluşturma işleminin nasıl yapılacağından bahsettim. SEO ile ilgili diğer içeriklerimi mutlaka okumalısınız. 🤠

Mutlaka buna da göz atmalısınız: https://developers.google.com/search/docs/advanced/sitemaps/overview?hl=tr&visit_id=637410717359913909-1321811270&rd=1

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

3 Yorum

   1. Merakla bekliyorum, böyle kısa ve net anlatan kaynaklara ihtiyacım var. Millet çok lafı geveliyor ve aşırı teknik anlatıyor. Bende bu işlerde yeni olduğum için teknik tabirler çok geçtiği için anlamakta zorlanıyorum.

    Teşekkür ederim
    Başarılı olmanız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu