SEOTeknik SEO
Trend

Site Hızını Yükselterek Daha Fazla Trafik Kazanmak Mümkün Mü?

Yavaş açılan web siteleri, 2021 yılı için tam bir felaket! Sizler de SEO’yu takip eden kişiler olarak taktir edersiniz ki, SEO‘da son 3-4 yılda en popüler duyumlardan birisi, Site Hızı bir sıralama faktörüElbette bunu doğrulayan ve destekleyen onlarca açıklama ve mantıklı teoriler var. 

Neden hızlı bir web sitesine sahip olmalısınız? Evet aslında odaklanmamız gereken tüm konu bununla ilgili. Neden hızlı web sitelerinin seo performansı yüksek ve büyük markalar web sayfalarının hız performansını iyileştirmek için yatırım yapıyor?  E-ticaret siteleri için site hızı neyi ifade ediyor?  SEO tarafında hız, sadece bir sıralama kriteri olmaktan mı ibaret?

Hız, bir web sitesi için, bir çok seo metriğini etkileyen, Son 5 Yılda SEO’nun vazgeçilmezi haline gelmiş bir sıralama kriteridir. Ancak son yıllarda yapılan çeşitli algoritma iyileştirmeleri ile birlikte hız, sadece bir sıralama faktörü olmaktan daha fazlasıdır.

Kullanıcı deneyimi başlığı adı altında upuzun bir açıklama yapılabilir. Çünkü kullanıcı deneyimi, web sitelerine yatırım yapan akıllı tüm yatırımcıların dikkatini çekmiştir. Kullanıcı deneyimi ilk olarak, Google arama sonuçlarından, sitenize tıklanması ile başlar. Buna bağlı olarak, sıralayabileceğimiz ilk kullanıcı deneyimi kriterlerinden birisi de hiç süphesiz hızdır.

z, SEO İçin Neyi İfade Eder?

Hız, Arama Motoru Optimizasyonu için kendi bünyesinde bir çok seo kriterini tetikleyen, ve artık SEO’nun temelleri haline gelmiş, teknik seo yöntemlerinden biridir. Hız, başlı başına bir kriter olmaktan ziyade, bazı sıralama faktörlerini de tetikler. Bu kriterlerden bazıları şunlardır;

  • Hemen çıkma oranını azaltır.
  • Oturum süresini dolaylı olarak artar.
  • Tarama bütçesini iyileştirir. Buna bağlı olarak hızlı indexleme ve indexlerin tekrar ziyaret edilme sıklığını yükseltir.
  • Dolaşımı arttırır.
  • SEO’yu doğrudan etkilemese bile, reklam bütçesine katkı sağlar.

SEO Dünyası’nın yakından tanınan isimlerinden, Google’ın Kıdemli Analistlerinden John Mueller’in SEO ve Hız ilişkisi ile ilgili attığı bazı tweetler ve bazı röportajlarını ekledim.

Mueller’e gelen önemli sorulardan biri ise..

Soru: Hız için en iyi metrik hangisidir?

Mueller’in Yanıtı: Bu metriklerin önemi, kullanıcıların sitenizde ne yaptıklarına göre değişir. Kullanıcılar sitenize sadece içerik okumak için gidiyorlarsa ve hiçbir şeyle gerçekten etkileşime girmiyorlarsa, FMP ve FCP, bakılması gereken daha önemli metrikler olacaktır. Öte yandan, insanların sayfaya indiği ve hemen şeylerle etkileşime girdiği etkileşimli bir web uygulamasıysa, TTI ve FCI gibi metriklere bakmak en iyisi olacaktır. Splitt ve Mueller, sayfa hızının herhangi bir tek ölçümle iletilebilecek olandan daha karmaşık olduğu konusunda hemfikir. Kitleniz için neyin en önemli olduğuna göre birden fazla veri kümesine bakmanızı ve iyileştirme alanlarını bulmanızı önerirler.

 

Hız İle İlgili Çalışmalarda Elde Edilen Başarılı SEO Sonuçları

Ülkemizin Lider Telefon Operatörlerinden Vodafone’un Web.dev raporuna göre, hız ile ilgili +%31’lik bir LCP Performansı ile satışlarını %8 arttırması, bunun iyi örneklerinden birisi.

vodafone hız artışı ile taşılarını arttırdı

Kaynak: Vodafone: A 31% improvement in LCP increased sales by 8% (web.dev)

 

Hız Performanındaki Artışla Reklam Bütçenizi de Optimize Edebilirsiniz

Hızlı açılan web sayfalarında (reklamlardan gelen trafikler de dahil olmak üzere) satın alma alışkanlığının daha kolay kazanıldığı gözlemler arasındadır. Özellikle çok ciddi reklam bütçesi bulunan e-ticaret siteleri için, hızlı bir web sayfası, ekonomik olarak büyük kazanç sağlamaktadır.

Hiç açılmayan, çok yavaş açılan ve olması gerekenden yavaş açılan web sayfaları, reklam bütçesine zarar vermekte ve, Google ADS gibi kanalların verdiği reklam puanını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Site Hızı Performansımızı Nasıl Ölçümleyebiliriz?

Hız performanısını ölçmek için, dünya üzerinde popüler olan bazı araçlar mevcut. Bunların yanında, kendi ağınız ve bilgisayarınız üzerinden de hız testi yapabilirsiniz. Hepsi ile ilgili görseller ve kaynaklar bırakacağım.

site hızı ölçme

Benim Favori Site Hızı Ölçümlendirme Araçlarım

Benim, site hızı ölçmek için kullandığım 2 site online ve birisi lokal olmak üzere toplam 3 site hızı ölçme aracı bulunuyor. Bunlar sırasıyla Pagespeed Insight, Gtmetrix ve kendi tarayıcım üzerinden test yaptığım, Chrome Dev Tools

Hızlı Açılan Bir Web Siteniz Olması İçin Benim Önerilerim

Bu anlattıklarımdan sonra siz de site hızına olumlu olarak bakmışsınızdır diye tahmin ediyorum. Makalenin sonlarına yaklaşıyoruz. Bu bölümde sitemi nasıl hızlandırdım? Bunlardan bahsetmek istiyorum.

Bir web sayfasının yavaş açılmasına neden olan 2 faktör görüyorum. Bunlardan birisi SQL tarafındaki ağır sorgular, diğeri de yüksek boyuttaki görseller (Javascript ya da CSS dosyası da olabiir.)

chrome site hız testi

Öncelikle bunu test etmek için yukardaki araçlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Özellikle, hemen her tarayıcıda bulunan Chrome devoloper toolu kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede, ağır gelen medyaları görüntüleyebilirsiniz.

Eğer bu analizler sonucunda kullandığınız görsel ve kodların optimize olduğuna karar vermişseniz, veritabanı tarafına da göz atmanız gerekebilir. Bu genellikle hüsranla sonuçlanan bir işlem olabiliyor. Bu nedenle mutlaka yedek alarak işlem yapmalısınız. Doğrudan veritabanını inceleyip temizleyecek teknik bilgiye sahip değilseniz, bir uzmana danışmanız gerekebilir. 

Temel bilgiye sahip kişiler için yegane önerim, eğer wordpress kullanıyorsanız, kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakıp, kontrollü bir şekilde silmektir.

Wordpress’te Kullandığım Site Hızı’nı Olumlu Olarak Etkileyen Faktörler

Ben mutlaka hızlı bir hosting ve yüksek kapasiteli bir hosting paketi tercih ederim. Bunun için Türkiye’de ve Global’de tercih ettiğim bazı hosting firmaları var. Bunlarla ilgili araştırmalar yaparak, emin olduğunuz bir hosting firmasını tercih edebilirsiniz.

PHP sürümünü 7.4 olarak kullanıyorum. Türk yapımı bazı temalar PHP 5.6’dan sonrasını desteklemiyor olsa bile, dünyadaki bir çok tema ve eklentiyi, PHP 7.4 ile kullanabiliyorsunuz. PHP sürümünüzü kontrol edin.

Litespeed Cache ya da WP Fastest Cache eklentilerinden herhangi birini tercih ediyorum. Cache eklentisi kullanmak ta site hızını olumlu yönde etkileyen özelliklerden birisi. Ayrıca, css ve javascript dosyalarını da otomatik olarak sıkıştırma özelliğine sahip.

Hızlı bir tema tercih ediyorum. Themeforest gibi tema satış platformlarında, genellikle test edilen hız skorları ile ilgili ibareler bulunuyor.

Lazy Load kullanıyorum. Site hızına katkı sağlayan faktörlerden birisi. Kullanıcı kaydırdıkça yüklenen kaynaklar, site ilk açılış hızını olumlu yönde etkiler.

Squoosh ile resimlerimi sıkıştırıyorum. Squoosh aracı, diğer resim sıkıştırma araçlarından farklı olarak, resim kalitesini sizin belirleyebileceğiniz bir araç

Core Web Vitals

2021 Haziran’da hayata geçecek olan Google’ın yeni getirdiği Hız Standartları. Bu konu ile ilgili detaylı bir makale ben de hazırlayacağım ancak şuan Sevgili Ege’nin yazdığı makaleyi okumanızı önerebilirim.

Makale linki: Yeni Hız Standardı Core Web Vitals Nedir? Nasıl Optimize Edilir? – CORAZU

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

2 Yorum

  1. Core web vitals ile ilgili atıfta bulunduğun için çok teşekkür ederim Deniz. Eline sağlık çok güzel bir içerik yazmışsın. Eminim birçok kişiye fazlasıyla fayda sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu