SEOTeknik SEO

Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir? Nasıl Arttırılır?

Tarama bütçesi, arama motoru botlarının siteniz için ayırdığı kaynak ve süre olarak nitelendirilebilir. Bu makalemizde Google nezdinde, tarama bütçesi nasıl arttırılır? Bundan bahsedeceğim.

Tarama bütçesini etkileyen faktörler, tarama bütçesini hesaplamak ve buna göre uygulanması gereken stratejiler nelerdir? Sizler için başlık başlık anlatıyor olacağım.

Tarama Bütçesi Nedir? (CRAWL BUDGET)

Tarama bütçesi, bir web sitesi için harcanan süre, kaynak ve sayfa sayısı ile belirlenir. SEO için, bu bütçenin hesaplanması ve uygun hale getirilmesi son derece önemlidir. Peki A’Dan Z’ye Tarama bütçesi nasıl optimize edilir?

Tarama bütçesini arttırmak için, öncelikle arama motorları nasıl çalışır? bunu kavramak gerekir.DeepCrawl’ın makalesine göz atın. Harika iş çıkarmışlar ve temel olarak, botlar nasıl tarama yapar bundan bahsetmişler.

İlgili Bağlantı: https://www.deepcrawl.com/knowledge/technical-seo-library/search-engine-crawling/
Türkçe Kaynak:  https://www.hosting.com.tr/blog/arama-motoru-nedir-nasil-calisir/

Tarama Bütçesi Nasıl Hesaplanır?

Bu bölümde, tarama bütçesi hesaplama  işlemi nasıl yapılır? Bundan bahsediyorum. Tarama bütçesini hesaplamak için yalnızca bir kaç veriden faydalanıp, tarama bütçe karnesini çıkarmış olacağız.

Tarama bütçesi hesaplamak için ufak bir matematik hesabı gerekebilir.  Hemen bu formülü sizinle paylaşacağım.

Tarama bütçesi, dizinde bulunan toplam index sayısı ve günlük taranan sayfa sayısının birbirine bölünmesi ile ortaya çıkar. Örneğin, dizinde 300 URL’niz var;

Günlük taranan sayfa sayısı 20 olur ise : Tarama bütçesi puanınız 15 olur.

Günlük taranan sayfa sayısı 50 olur ise : Tarama bütçesi puanınız 6 olur.

Günlük taranan sayfa sayısı 75 olur ise : Tarama bütçesi puanınız 4 olur.

İdeal tarama bütçesi puanı 12 olarak kabul edilebilir. 15 ve üzeri puanınız varsa, tarama bütçenizi optimize etmelisiniz anlamına gelir. Tarama bütçesi puanı 1’e ne kadar yakın olursa o kadar iyidir.

🧐- İndex Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir web sitesinin index sayısını hesaplamak için Google.com’u kullanabilirsiniz. site:denizisik.net yazarsanız bu sitenin tüm indexlerine ulaşabilirsiniz. denizisik.net yerine istediğiniz alan adını girebilirsiniz.

🔍- Günlük Taranan Sayfa Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Günlük taranan sayfa sayısını, search console üzerindeki Ayarlar bölümünde Tarama İstatistikleri bölümünden öğrenebilirsiniz.

😎- Tarama Bütçesi Nasıl Arttırılır?

Tarama bütçesini arttırmak için Teknik SEO olarak adlandırdığımız SEO‘ya hakim olmak gerekebilir ya da bir SEO Uzmanı‘ndan destek almanız gerekebilir. Ancak ben herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatarak, işinizi kolaylaştıracağım.

🚀- Web Site Hızınızı Test Edin!

Tarama bütçesi için en önemli unsur şüphesiz ki web site hızı olmaktadır. Yavaş açılan sitelerde, taranma ve gezinme problemleri yaşanır. Web sitenizin mevcut hız skorunu ölçmek ve optimize etmek adına bazı bağlantıları sizinle paylaşıyorum.

– Pagespeed Insight Aracı

– GTMetrix Aracı

– Chrome Developer Tools (Network Bölümü)

⛔- 404 Sayfalarını Yok Edin!

404 Sayfaları, web sitenizde olmayan ancak web sitenizin kaynakları içerisinde yer alan hayalet bağlantılardır. Tarama esnasında bu kaynaklara istek gönderilir ve bir dönüt alınamayacağı için gereksiz taranma bütçesi harcanmış olur.

🔄- Backlinklerinizi Kontrol Edin!

Google Botları, web sitelerini birbirine giden bağlantılar aracılığı ile tarar. Dolayısıyla, ziyaret edilme nedenlerinizden birisi de aldığınız backlinklerdir. Henüz hiç backlinkiniz yoksa, taranma bütçenizin düşük olma sebeplerinden birisi de backlinklerdir. Diğer maddeler tamamsa, backlink almaya başlayabilirsiniz. 😎

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu