Teknik SEO

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, bir web sitesinin yazılımlar aracılığı ile taranarak, teknik tüm hatalarının tespit edilmesidir. SEO Kriterleri arasında bir çok kriter, teknik seo kriterleri içerisinde yer alır. Bu nedenle SEO Yaparken, bir yazılımcıdan destek almak ya da asgari düzeyde front-end ve back-end bilgisine sahip olmak gerekir.

Teknik SEO için, dünya üzerinde bir çok SEO Aracı bulunmaktadır. SEO Uzmanları ise Teknik SEO Analizleri yaparken mutlaka bu araçlardan faydalanmaktadır.

🎁 – En Önemli Teknik SEO Kriterleri Nelerdir?

 1. Mobil Uyumluluk
 2. 404 / 500 / 301 302 Sunucu Yanıtları
 3. SSL Yönlendirmeleri
 4. Meta Başlık / Açıklama / URL
 5. Yapısal Veri
 6. Tarama Bütçesi
 7. Canonical 
 8. Hız
 9. .htaccess kuralları
 10. .robots.txt kuralları
 11. Bağlantı Türleri (Nofollow / Dofollow)
 12. HREFLANG
 13. Site Haritası

🔧 – Teknik SEO Kontrolü Yaparken İşimize Yarayan Araçlar

Teknik SEO yaparken, insan gözü ile tek tek kontrol edip hataları çıkarmak pek mümkün olamayabiliyor. Özellikle çok sayfalı e-ticaret veya blog siteleri için bu durum hiç söz konusu değil. SEO Uzmanı olarak Teknik SEO Kontrolü yaparken kullandığımız bazı araçlar mevcut. Bu araçların listesini sizinle paylaşıyorum. İlerleyen tarihlerde, bu araçların kullanımını anlatan blog yazıları yazıyor olacağım.

 • Screaming Frog
 • Semrush
 • Ahrefs
 • SEO Monitoring
 • Analytics
 • Search Console

 

Deniz Işık

Ben, Deniz Işık. 2001 Yozgat doğumluyum. Hayatımı, dijital pazarlamanın bir alanı olan SEO'ya adadım. Daha önce, Türkiye'nin önde gelen ajanslarından birinde SEO Executive pozisyonunda çalıştım. Şuan Türkiye'de orta ölçekli firmalara Profesyonel SEO Danışmanlığı veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu